Ettevõtlusnädal lasteaias- rahatähed läbi aegade.

Loomise kuupäev 14.10.2019

7.-13. oktoobrini toimus üle-eestiline ettevõtlusnädal teemal "Samm sinu unistuseni". Ka Illuka lasteaia Naerupallide rühm võttis ettevõtlusnädalast osa.

9.oktoobril oli lastel võimalik kuulata Anneli ja Deiv Bogensit, kes andsid neile praktilist infot rahatähtede turvalisuse ja kasutamise kohta.

Sissejuhatuseks vaadati rahalaulu filmist „Nukitsamees.“ Seejärel said lapsed vestluse käigus teada, kuidas tekkis raha, millega arveldati siis, kui raha veel olemas ei olnud ning miks on raha vaja. Lastel oli võimalus hoida käes erinevate maade rahatähti ning neid kompida. Direktor Anneli rääkis, et eurosid kasutatakse 19-s riigis, nende hulgas Soomes, Lätis, Leedus, kuid ka sellistes kaugetes maades nagu Austria, Itaalia, Hispaania. On palju maid, kus kasutatakse hoopis teisi rahatähti, näiteks Venemaa - seal on käibel rubla. Näidati ka paljude teiste maade rahatähti. Lapsed nägid maailma kõige suuremat rahatähe koopiat, milleks on Zimbabwe 100 000 000 000 000 (triljonit) dollarit.

Igaüks sai enda kätte eurosendi, lapsed kompisid neid ja mõistsid, et nende servad on erinevad. See on sellek, et nii saavad ka pimedad aru, millise sendiga tegu on. Anneli ja Deiv Bogens näitasid Jänku Jussi multikast eurokrimka katkendit, kus tutvustati euro turvamärke ning selgitati, miks on turvamärgid vajalikud. Seejärel jagati lastele 5 või 10 eurosed, et lapsed saaksid ise veenduda vesipildi, hologrammi ja turvariba olemasolus.

Lõpetuseks õpetati lastele rahakoti voltimist, millega said kõik lapsed väikse abiga hakkama. Selleks et oma rahakotid segamini ei läheks, kaunistas igaüks selle oma äranägemise järgi.

Lastel oli hea meel saada tunnistus selle kohta, et nad on läbinud koolituse ja nüüd teavad euro turvamärke ning euromünte.

Järgmisel päeva toimus koolimajas õpilaslaat. Tublid ettevõtjad – koolilapsed müüsid oma valmistatud küpsetisi ja meisterdusi. Naerupallid olid nüüd ostjate rollis. Nii mõnelgi lapsel oli kaasas eelmisel päeval volditud rahakott, kuhu emmed/issid olid poetanud eurosente või münte, millega nüüd kaubelda sai.

Väiksed lasteaialapsed lugesid oma raha hoolega, et suurematelt sõpradelt nänni osta. Kes ise lugemisega hakkama ei saanud, seda abistas kas õpetaja või mõni suurem koolilaps. Eemalt silmitsedes nägi kooli saal välja nagu tõeline laadaplats, kust ei puudunud laadale omane sumin.

Lasteaia õpetajad Tiina-Irina Jõesaar ja Karin Tartlan ja õpetaja abi Elve Kilk

Viimati muudetud 15.10.2019.