FER projekti lõpuüritus Illuka Koolis

Loomise kuupäev 22.05.2019

Teisipäeval 14. mail toimus meie koolis rahvusvahelise projekti „Noored ja ettevõtlus“ ehk „Ettevõtlik FER“ lõpuüritus. Illukal said kokku projektis osalevad Eesti koolide 4. klasside õpilased Iisakult, Mäetaguselt, Lohusuust, Tudulinnast, Avinurmest ning Illukalt.

Päev sai alguse mõisasaalis meie kooli direktori tervitusega, kus ta tõi esile tublisid FER projektist osavõtvaid õpilasi, kes on õppinud projekti tööka mesilase FER eeskujul olema nii tublid ja ettevõtlikud. Sellele järgnes 4. klassi Markuse ettekanne Illuka Kooli minevikust ja tänapäevast ning ürituse algusosa lõpetas Illuka Kooli 97. sünnipäevale pühendatud video.

Nüüd oli aeg tutvust teha meie piirkonna ettevõtlike inimestega, kes on tublid oma ettevõtte eestvedajad. Jagasime kuue kooli õpilased ja õpetajad kolme gruppi ning alustasime ringkäiku. Saime külastada kolme ettevõtet: OÜ Heleni Leib, Margit Kurvits Photography ning VR – Koda OÜ.

OÜ Heleni Leib väikeettevõte tegutseb Illuka külas koduses keskkonnas ning toodanguks on maitsvad küpsetised. Ettevõtte omanik Helen  rääkis meile, et kui tal on küpsetuspäev, siis algab tema töö juba varahommikul taigna tegemise ning leibade, karaskite, kookide, küpsiste küpsetamisega ja tortide tegemisega. Muidugi olid tema koduköögis olemas ka kaasaegsed küpsetusahjud. Meie sealoleku ajal just valmisid ahjus küpsevad leivad ning oi kui hea lõhn meid ümbritses! Peale perenaise enda töö tutvustuse saime küsida  küsimusi ja maitsta leiba, karaskit ning küpsiseid.

Järgmisena seadsime sammud Illuka mõisa, kus oma tööd tutvustas kohalik ettevõtja – fotograaf Margit. Saime teada, et ta tegeleb klientide tellitavate fotosessioonide tegemisega. Klient valib keskkonna, kus ta soovib pilte teha ning milleks võivad näiteks olla perepildid looduses. Samuti rääkis fotograaf, millist fotograafiavarustust ta oma töös kasutab ning millise nurga alt pildistades tulevad parimad fotod. Saime vaadata valminud fotoalbumit ning lasta teha ka fotosid.

Lõpuks külastasime Kurtna külas asuvat 62 töötajaga ettevõtet VR – Koda OÜ, mis tegeleb mäesuusasaabaste pehmete sisemuste tootmisega. Saapad tehakse lõplikult valmis ühes Tšehhi tehases (tehakse valmis saapa välisosa ning sisse pannakse Kurtnas valmistatud pehme sisemus). Nägime ka seda, millised näevad välja täielikult valminud mäesuusasaapad.  Ettevõtja Piret tutvustas meile tootmishoonet, milles oli palju tootmismaterjali ning erinevaid tootmismasinaid. Sellest ettevõttest läheb igal nädalal välja suure autoreka jagu valmistoodangut ning asemele tuuakse samapalju tootmismaterjali. Ettevõte on tegutsenud juba 1992. aastast alates.  

Kui ettevõtted külastatud, kogunesime uuesti Illuka mõisasaali, kus tegime lõpliku kokkuvõtte eelnevast projektist. Iga projektist osavõtva kooli õpilased tegid esitluse sellest, millise ettevõtliku teo nad olid käesoleva õppeaasta jooksul teinud. Õpilased tutvustasid endi loodud firmasid ning selgitasid, kuidas nad saavad enda ettevõtliku tegevusega olla kasuks oma kodukohas. Räägiti ka sellest, kuidas tehti projektialaselt koostööd Hispaania Kataloonia piirkonna koolidega, kus vastamisi tutvustati koole, peeti videovestlusi ning vahetati üksteise kogemusi projektis tehtust. Kõik olid üritusega väga rahul ning jäid huviga ootama suvel toimuvat FER laagrit Peipsi järve ääres Karjamaal.

Õp. Jaanus Uustalu

Viimati muudetud 19.05.2020.