Ida-Virumaa Aasta aineõpetaja laureaat – Anneli Dietrich ja lasteaia õpetaja laureaat – Tiina-Irina Jõesaar

Loomise kuupäev 28.09.2024

👏👏 Oleme uhked! Ida-Virumaa Haridusgalal tunnustati Illuka Kooli mitme auhinnaga:

🤩 Ida-Virumaa Aasta aineõpetaja laureaat - Anneli Dietrich

Õpetaja Anneli Dietrich õpetab põhiainetena loodusaineid, aga ka ajalugu ja inimeseõpetust. Teda iseloomustab oskus õpitavad teemad siduda päris eluga ning viia läbi palju praktilisi tegevusi. Tema tundides on loomulik, et õppe-eesmärgid on seotud õpioskustega, tehakse koostööd protsesse ise läbi tehes, teemad on seotud päriseluga ning lisaks õpetajapoolsele kujundavale hindamisele annavad õpilased tagasisidet üksteise tegevusele. Tema hingeteemad on loodus ja keskkond. Tema eestvõttel on tegemistesse kaasatud alati lapsevanemad. Tema algatused on enamasti alanud vaikselt ja tagasihoidlikult, kuid alati on neist kasvanud sellegipoolest ülekoolilised sündmused, ettevõtmised. 2022/23õa oli ta KIK projekti „Roheliselt mõtlev tarbija“ eestvedaja. 2023/24õa juhtis KIK projekti „Illuka taimekasvatajad“.

🤩 Ida - Virumaa Aasta lasteaiaõpetaja laureaat - Tiina-Irina Jõesaar

Tiina-Irina on õpetaja, kes on oma ala meister ning kelle kohta võib öelda tõeline maa sool. Ta laseb lastel ise avastada, nuputada, küsida, seletada ja luua.. "Vaata!", "Kuula!", "Mõtle!", "Püüa!", "Prooviks õige teistmoodi?" nii juhatab tema. Ta kasutab õppetöös laste huvidest lähtuvat projektiõpet. Näiteks 2023/24 õa toimusid koostöös lastevanematega kokanduse reeded, kus kokkamise käigus areneb sõnavara, üksteisega arvestamise oskus, käeline osavus ning muidugi maitsvad toidud. Tiina-Irina Jõesaar on õpetaja, kes teeb liigse reklaami ja kärata ja rinda ette ajamata ära kõik vajaliku ja veidi rohkemgi ning on alati valmis aitama nõu ja jõuga. Ta on inimene, kellega võib luurele minna.


🤩 Ida-Viru hariduse edulugude konkursi „Tulevikulend“ parimad praktikad TULEMi rakendamisel võitja  - "Illuka taimekasvatajad"
 2023/2024 õa osalesime läbi õppeaasta KIK-i poolt toetatud projektis "Illuka taimekasvatajad". Illuka Kooli õpilased omandasid teadmisi kliimamuutuste mõjust taimekasvatusele ning õppisid mõistlikult kasutama loodusressursse ning säästva ja jätkusuutliku tarbimise põhimõtteid ning omandasid oskuseid rohetehnoloogiliste lahenduste kasutamiseks taimekasvatuses. Koolile soetati nutikasvuhoone, päikeseenergia toidukuivati ja vihmavee kogumissüsteemid. Kõik need vahendid võimaldasid mitmekesist loodus- ja tehnoloogiaainete aktiivõpet. Õpilased said näha enda poolt külvatud seemnete idanemist ja võrsumist, katsetasid maitsetaimede kasvatamist, proovisid järele, kuidas need maitsevad. Nutikasvuhoones kasvatatud maitseroheline osutus koolilõuna salatites väga populaarseks ning õpilased söövad seda hea meelega.

Päikeseenergia toidukuivati töötab päikeseenergial, et vähendada kuivatamise keskkonnajalajälge ning kulusid. Juunis ja alanud õppeaasta päikselistel päevadel katsetati köögiviljade ja maitsetaimede kuivatamist. Oleme põnevil, et rohetehnoloogiat veelgi enam õppetöös kasutada.

Juba märtsis täitusid kooli ja lasteaia aknalauad pottidega, kus hakkasid idanema mitmesugused taimed. Tasapisi pistsid mulla seest nina välja tomati- ja paprikataimed, lisaks mitmesugused lilled ja kõrvitsalised. 15. mail toimunud rohelaada taimelettide juures arutleti ja kaaluti palju üht või teist taime tasub osta ja istutada, kaubeldi hindadega ja aeti muhedat laadajuttu.

Projekti lõpuettevõtmisena toimus projektipäev „Tervislik toit ja selle kasvatamine“. Õpilased osalesid erinevates põnevates töötubades: laua katmine, võrsete kasvatamine, kompostimine, köögilaulud, juurviljade pimemaitsmine, toidupüramiidi meisterdamine, salvrätikute voltimine, köögikivid, healthy food, smuutide valmistamine, päikeseenergial töötava toidukuivati kasutamine ning jätkusuutlik toitumine. 

*Põhjaranniku fotogalerii Ida-Virumaa Haridusgala 2024 link opens on new page(fotod Matti Kämärä) 

Viimati muudetud 02.10.2024.