Käesoleval õppeaastal osalevad Illuka Kooli õpilased Nordplus Junior projektis "Digihygiene and digimedia for students well-being". Projektis osalevad 30 Illuka Kooli ja 30 Vilnius Grigiškės Šviesos gümnaasiumi 5.-9. kl õpilast. Projekti eesmärk on tutvuda interneti ja erinevate tarkvarade kasutamise võimalustega ning ohutu suhtlemisega kasutades digivahendeid (digitehnika ja internet, suhtlemine internetis, digivahendite mõju tervisele ja keskkonnale, infosüsteemid ja veebikeskkonnad).
Mis on digihügieen? Digihügieen tähendab terve rea soovituste järgimist, nagu näiteks, et uuenda järjepidevalt oma arvuti operatsioonisüsteemi ja muud tarkvara, järgi arvuti- ja internetikasutusel turva- ja eetikareegleid, hoidu viirustest, aga näiteks ka seda, et hoia oma digiseadmete akud laetuna. Tänapäeval on arvutid ja nutiseadmed kasutusel nii kodus, koolis, tööl kui vabal ajal. Nendest sõltub meie professionaalne edukus ja heaolu, mistõttu suureneb ka digihügieeni olulisus.
Nii nagu hügieeni puhul, peaks ka digihügieeni harjumuste kujundamine algama juba varases eas. Et teema on jätkuvalt väga aktuaalne, on näha hetkel meedias nähtavates teavituskampaaniates nagu “Suurim julgus”, “Targalt internetis” ja “IT-vaatlik”.
18.-22. novembrini võõrustasime Illuka Koolis 30 Vilnius Grigiškės Šviesos gümnaasiumi õpilast ja 3 õpetajat. Hariv ja digiturvaline projektinädal möödus kiiresti ja tegusalt.
Esimesel päeval saadi külalistega tuttavaks, esitleti üksteisele oma kodukoole ning tutvuti põhjalikumalt võõrustava kooliga. Muidugi ei puudunud ka lõbusate tutvumis- ja meeskonnamängude mängimine.
Teisel päeval osalesime töötubades TTÜ Virumaa Kolledžis, kus räägiti virtuaalreaalsusest ja selle olemusest ning õpilased said end proovile panna virtuaaltuuri loomisel ja kasutamisel. Päev lõppes Ida- Virumaa pärandkultuuri ehk põlevkivi kaevandamisega tutvumisega ja meeldejääva ekskursiooniga Kaevandusmuuseumis. Muuseum pakkus palju põnevust ja elevust, sest põlevkivi Leedus ei leidu. Huvitav oli nii maa all kui ka maa peal.
Kolmas päev möödus Tallinnas, kus külastasime Tallinna Tehnikaülikooli, kus Sille Laks Clarified Security OÜ-st rääkis küberturvalisusest. Saime teada, kuidas luua turvalist salasõna, kuidas tedada saada, kas mu andmeid on lekkinud. Väga huvitav oli ka Mektorys Birgy Lorenzi juhendamisel käsitleda läbi erinevate ülesannete ja mängude küberkaitse väljakutseid privaatsuses ja turvalises. Õppisime kriitiliselt hindama veebisisu ning saime teada, kuidas hallata ja kaitsta oma digitaalset identiteeti, sh kasutades mitmeastmelist või -faktorilist isikutuvastust ja paroolitaastemeetodeid ning kuidas ära tunda võltsitud kodulehti.
Iga Tallinna külastuse juurde kuulub ekskursioon vanalinnas. Enamik Leedu õpilastest ei olnud varem Tallinnas käinud. Võib öelda, et meil vedas, sest Tallinna Raekoja platsil oli nädala eest avatud jõuluturg ning saime koos külalistega said nautida varajast jõuluhõngu ja teha pilte suure jõulukuuse juures.
Nädal jätkus internetiturunduse ja küberkiusamise teemaga. Mathis Bogens rääkis õpilastele digitaalsest turundusest ehk reklaami müümisest internetis. Saime teada, miks teatud kaupade internetist ostmise või otsimise järel, saame oma nutiseadmel näha suurel hulgal sama kauba või lehekülje reklaame ja erinevaid hüpikaknaid ning õppisime ka ise Google - keskkonnas reklaame looma.
Küberkiusamise teema käsitlemiseks mängisime ühiselt rollimänge ja arutlesime rühmades erinevaid eluliste näidetega juhtumeid ning leidsime kirjeldatud olukordadele võimalikke lahendusi. Püüdsime lahendusi otsides kirjeldada ka küberkiusamise olemust, kuidas seda märgata ja vastavas olukorras käituda.
Koos veedetud neli päeva möödusid kiiresti, olime mõnusalt sõpradeks saanud. Viimane õhtu sai sisustatud ühise tantsu ja mängude mängimisega. Saime aimu Leedu kultuurist ja nende kommetest. Lisaks saime maitsta magusat šakotist, mis on puutüve meenutav traditsiooniline Leedu kook, mida valmistatakse spetsiaalses pöörlevas vormis ja mida serveeritakse Leedus tihti pulmade ja sünnipäevade puhul. Oli väga meeleolukas õhtu, kus kõik said laulumängudes kaasa lüüa.
Reede hommikul asusid külalised pikale koduteele. Tänusõnu, häid soove ja viimaseid kallistusi jagades lubasime, et kohtume oma uute sõpradega juba aprilli alguses Vilniuses, kus leiab aset teine projektikohtumine.
Suurim kasutegur projektist oli see, et õppisime, kuidas internetis targalt käituda. Võin aga kinnitada, et sama suure väärtusega oli ka see, et õpilased, kolleegid ning ka lapsevanemad said nädal aega inglise keelt igapäevaselt praktiseerida.
Suur tänu kõikidele projektis osalenud õpilastele, kolleegidele. Eriline tänu lapsevanematele, kes võtsid nädalaks enda perre vahetusõpilase. Kokkuvõtteks võib öelda, et meie ühise koostöö tulemusena õnnestus projektinädal suurepäraselt.
Ave Amor, Illuka Kooli huvi- ja projektijuht