Laske mardid sisse tulla...

Loomise kuupäev 13.11.2019

Laske mardid sisse tulla,
mardid tulnud kaugeelta,
läbi pika pilliroo,
läbi kare kasteheina!
Mardi jalad valutavad,
mardi küüned külmetavad.
Mart pole tulnud saama pärast,
mart tuli vilja õnne pärast!

Mardipäev (10. november) oli vanadel eestlastel sügisese lõikuspeo jätk. Selleks ajaks pidid olema välitööd  lõpetatud ja mindi üle talvistele töödele. Usuti, et mardiõhtu pühitsemine toob õnnistust talu põldudele. Pereisa pruulis mardipäevaks õlut ja pereema küpsetas odrakaraskit, et söögilaud oleks pidulikum. Mardiõhtut oodati põnevusega, eriti ootasid seda noored. Mardilaupäeval lõpetati töö varakult, koristati tuba ja seati kõik maja asjad korda ning jäädi marte ootama. Martideks olid tavaliselt mehed, esimesel pill, viimasel suur kott kaelas, teised olid naljategijad ja järelvaatajad, kas talus kõik tööd tehtud ja maja asjad korras.

Mardid külastasid 12.novembril ka meie kooli,  et tähistada koos Illuka Kooli perega seda vahvat rahvakalendripäeva. Mardiisa, mardiema ja mardid laulsid, tantsisid ja  küsisid mõistatusi. Lahkudes soovisid mardid perelastel mänguõnne, koolilastele kooliõnne.

Viimati muudetud 13.11.2019.