16.-20.10.2023.a tutvusid Ida-Viru haridusjuhid seal Luksemburgi haridussüsteemiga, külastades kokku kahte üldhariduskooli ja kohtudes sealse hariduse- laste ja noorte ministeeriumi esindajatega. Illuka Koolist osalesid õppereisil direktor Anneli Bogens, õppejuht Airit Vaitmaa ja õpetaja Kristi Vaarmann.
Õppekäigu eesmärgiks oli tutvuda Luksemburgi haridussüsteemiga, omandada uusi teadmisi ja inspireerivaid ideid keeleõppe ja mitteformaalse hariduse paremaks korraldamiseks Ida-Virumaa haridusasutustes. Samuti soovisime saada väärtuslikke teadmisi ettevõtlusõppe valdkonnast.
Esimesel päeval külastasime kooli Athenee Luxembourg. Tegemist on Luksemburgi vanima kooliga, mille ajalugu ulatub üle 400 aasta. Oma olemuselt on nad väga akadeemilised ning eesmärgiks on selgelt valmistada õpilasi ette ülikooliks. Vaatlesime sealseid keeletunde. Põnevaim märkamine koolist, et jagavad keelegruppidesse tasemete, mitte aga vanuse järgi. Koolis olemas õpilaste grupp, kes koolitatud andma esmaabi.
Teisel päeval kohtusime Luksemburgi ministeeriumi esindajatega. Põnevaim fakt vast see, et sealsed koolid ei saa endale ise õpetajaid valida, vaid ministeerium suunab nad avalduse alusel sinna ise. Alustavate õpetajate toetamise süsteem riiklikul tasandil väga hästi läbimõeldud – esimesel aastal õpetajal koormus 10 ak/h, teisel aastal 16 ak/ h, lisaks riigi poolt korraldatud koolitused ja mentoriga kohtumised.
Kolmandal päeval külastasime rahvusvahelist kooli International School Michel Lucius, kus õpib üle 60 erineva rahvusega õpilase. Kodutöid ja hindamist kuni 6. klassini ei toimu. Nende jaoks on oluline õpetamise mõtteviis ja teaduslik lähenemine. Usuvad, et eesmärk ei ole õppetöös perfektne sooritus, vaid oluline on protsess. Keeleõppes peavad oluliseks kommunikatsiooni ja julgust suhelda, muu tuleb iseenesest kui hoolsalt harjutada.
Väga tore äratundmine oli ka see, et Luksemburgi haridusasutustes on samuti KIVA programm, kasutatakse VEPA märke ning seal on rakendatud ettevõtlusõppe süsteem, mis väga sarnane Ettevõtliku Kooli haridusprogrammile. Koolides on märgatavalt palju noori (mees)õpetajaid ning klassiruumides valitseb turvaline ja mõnus õhkkond.
Meie grupp võeti Luksemburgis suurepäraselt vastu. Suur aitäh Daniel Simonile, kes on rahvusvahelise kooli Michael Luciuse inglise keele õpetaja, kes aitas meid suuresti programmi koostamisel.
Ida-Virumaalt osales kokku 14 haridusjuhti järgmistest haridusasutustest: Kohtla-Järve Slaavi Põhikool, Toila Gümnaasium, Kohtla-Järve Gümnaasium, Jõhvi Gümnaasium, Illuka Kool, Sillamäe Gümnaasium, Kohtla-Järve Tammiku Põhikool, Jõhvi Kesklinna Kool, Jõhvi Põhikool, Kohtla-Järve Lasteaed Kirju-Mirju, Voka Lasteaed Naksitrallid, Iisaku Gümnaasium.