Illuka lasteaia pedagoogid koolitasid digiteemadel kolleege Mäetaguse ja Voka lasteaedadest

Loomise kuupäev 28.10.2020

27.oktoobril toimus Illukal koolitus, kus meie lasteaia õpetajad näitasid oma kolleegidele Vokast ja Mäetaguselt võimalusi, kuidas erinevate vabavara programmide abil digivahendeid kasutada.

Olukorras, kus lasteaiad on koroonaohu tõttu lastevanematele suletud, on Illuka lasteaiaõpetajad leidnud erinevaid võimalusi, kuidas tagasisidestada lasteaias toimuvat vanematele. Nii on õpetajad leidlikult lisanud e-päevikusse kollaaže, videoid, plakateid laste tegemistest.

Kevadel Ettevõtliku Kooli programmis osalevate lasteaedade kolleegidega kogemusi jagades leppisime kokku, et sügisel oleme valmis oma tarkusi pedagoogilisest dokumenteerimisest digivahendite abil jagama ka Voka lasteaia õpetajatele. Heast ideest kuulda saades liitusid ka Mäetaguse lasteaia pedagoogid. Kokku osales koolitusel 12 õpetajat Voka Naksitrallide ja Mäetaguse Tõrukese lasteaiast.

Õpetaja Merike Puur õpetas, kuidas digivahendite abil töödelda fotosid: teha neid väiksemaks, lõigata ära üleliigne. Kuna osalejatel oli palutud võtta kaasa kümmekond fotot, siis tekitas suurt elevust fotodest videoklipi koostamine ja sellele taustaheli lisamine.

Karin Tartlani juhendamisel said osalejad olemasolevatest fotodest valmistada kollaaže kasutades BeFunky programmi. Befunky abil saab valida kümnete erinevate pildipaigutuste vahel, kas ruudu, ristküliku, Rubiku-kuubiku kuju. Lisaks piltide kokku kleepimisele saab samas programmis teha toredaid isetehtud sünnipäevakaarte.

Kui fotode töötlemine oli selge, siis oli aeg nendega ka midagi muud ette võtta. Kõik osalejad said Karin Tartlani juhendamisel teada, kuidas luua Bookcreatori abil erinevaid interaktiivseid e-raamatuid, lisades sinna teksti, pilte ja videosid.

Kuna lasteaias läheb palju vaja kujundamisoskusi kutsete ja plakatite loomisel, siis Anneli Bogensi juhendamisel sukelduti Canva keskkonna võimalustesse. Õpetajad said proovida, kuidas kujundada nii tavalisi kui ka animeeritud kutseid ja kaarte.

Airit Vaitmaa tutvustas Biteable keskkonda, mis on lihtne video/animatsiooni loomise keskkond. Biteable on väga hea vahend, kui vaja midagi esitleda või ülevaadet anda. Airit Vaitmaa tõi mitmeid näiteid, kus me Illukal oleme nii lastevanemate koosolekutel kui ka külalistega kohtumistel animeeritud esitlusi näidanud. Ka koolituse sissejuhatuseks esitatud tervitus oli loodud Biteable abil.

Päeva lõpetuseks said osalejad valmistada interaktiivse kalendri MyAdvent keskkonnas. Kuigi keskkonna aluseks on jõulukalender, siis tegelikult sobib keskkond ka muude teemade kalendriks. Airit Vaitmaa tutvustas sel kevadel karantiini tingimustes toimunud tervisenädala liikumiskalendrit, kus nädala jooksul avanes iga päev üks tore liikumisega seotud ülesanne

Selleks, et pika päeva jooksul õpitu meelest ei läheks, olid kõik käsitletud teemad pluss kamalutäis digiideid ka iseseisvaks uurimiseks lisatud just selleks koolituseks loodud interaktiivsele tahvlile Padlet keskkonnas.

Koos tõdeti, et koolitus läks igati korda. Rõõmu kogemuste jagamisest ja saamisest said kõik osapooled.

Viimati muudetud 30.10.2020.